קהילת "בני האושר" באמאוס


המייסד של קהילת "בני האושר", אפרים קרואסן, בשנת 1975 


הצוות הראשון של הקהילה בארץ בשנת 1978

 


קדושי מגן שלנו:

יוסף,אביו המאמץ של ישוע, ז'אן-מארי באטיסט ויאניי, כוהן הדת מכפר ארס שבצרפת והנזיר הרוסי שׂרפיםהמורה הרוחנית שלנו: הקדושה תרז מעיר ליזיה שבצרפת

 


חג הפסחא באמאוס


   הליכה ברגל מירושלים לאמאוס נערכת מידי שנה ביום השני של חג הפסחא


קבלת שבת


התפילה בקפלה


ריקודי עם ישראליים


הדרכה למבקרים באתר אמאוס 
קהילת "בני האושר" (Beatitudes) נוסדה בצרפת ב-1973 על-ידי אפרים קרואסן ואשתו ז'ו וזוג צעיר נוסף. זאת אחת הקהילות שנולדו לאחרונה בחיק הכנסייה הקתולית ומאופיינות בצורות חדשות של הקדשה עצמית לאלוהים המותאמות לתקופה המודרנית. כתגובה לקריאתה של הוועידה האקומנית וותיקן ב' (אסיפת הבישופים הכללית בשנות ה-1960) להתעוררות של כלל המאמינים, מקדישים חברי הקהילה את עצמם לשרות האלוהים באמצעות חיי הקהילה, תפילה ופעילות חברתית. הקהילה השתייכה תחילה לכנסיה פרוטסטנטית, אך בשנת  1975 חבריה ביקשו להתקבל בכנסייה הקתולית . הקהילה אושרה על-ידי הבישוף של עיר אלבי שבצרפת בשנת  1975  ועל-ידי האפיפיור בשנת 2003.

  


שם הקהילה

השם של הקהילה נובע מהדרשה שישוע נשא על הר האושר ליד ים כינרת שהיא תמצית של תורת החיים הנוצריים:

"אשרי עניי הרוח, כי להם מלכות השמיים. אשרי האבלים, כי הם ינוחמו.

אשרי הענווים, כי הם יירשו את הארץ.

אשרי הרעבים והצמאים לצדקה, כי הם ישבעו. אשרי הרחמנים, כי הם ירוחמו.

אשרי ברי לבב, כי הם יראו את אלוהים. אשרי עושי שלום, כי בני אלוהים יקראו.

אשרי הנרדפים בגלל הצדקה, כי להם מלכות השמים.

אשריכם אם יחרפו וירדפו אתכם ויעלילו עליכם בגללי. שמחו וגילו, כי שכרכם רב בשמים; הרי כך רדפו את הנביאים שהיו לפניכם." (הבשורה לפי מתי, פרק ה' 3-12).

 


האופי והיעוד של הקהילה

הקהילה כ"עם האלוהים" מורכבת  מאנשים שונים: משפחות, אחים ואחיות רווקים ונזירים (ובתוכם כוהני דת) שחיים ביחד לפי כללי העדה הנוצרית הראשונה המתוארת בברית החדשה: "קהל המאמינים היה לב אחד ונפש אחת. איש מהם לא אמר על דבר מקנייניו כי שלו הוא, אלא בכל היו שותפים." (ספר מעשי השליחים, פרק ד').

היום מונעת הקהילה בסביבות 1500 חברים: בערך  120  משפחות,  550  נזירים ונזירות,  50   כוהני דת, 500  רווקים שאינם נודרים נדרי נזירות. הקהילה מורכבת מ-75 בתים הנמצאים ב-5 היבשות: 50 באירופה (מתוכם 35 בצרפת), 12 באפריקה, 5 בצפון ובדרום אמריקה,  3 במזרח התיכון (מתוכם 2 בארץ), 5  במזרח הרחוק ובניו זילאנד.

כל האחים והאחיות בקהילה נודרים נדרי תפילה, צייתנות ועוני, והנזרים נודרים בנוסף את נדר הפרישות. כל החברים בקהילה שואפים לחיות לפי הרוח של "הדרשה על ההר" (ראה לעיל), עוסקים בתפילה קונטמפלטיבית ובעזרה לעניים.

באמצעות התפילה הליטורגית שואפת הקהילה לטעום כבר עכשיו את היופי של מלכות השמיים העתידה לבוא. במרכז חיי התפילה עומדת סעודת האדון (המיסה) היומיומית. במשך היום חברי הקהילה מתחלפים כל שעה בקפלה במהלך של תפילה שקטה, בפני לחם הקודש. בנוסף לכך יש גם תפילות בוקר וערב הבנויות מפרקי התהלים ומקראות מהתנ"ך ומהברית החדשה.

הקהילה מתפללת למען אחדות של הנוצרים בני כל הזרמים ולמען האחדות והפיוס בין הנוצרים ליהודים, ולכן משתמשת באלמנטים של ליטורגיה נוצרית מזרחית (אורתודוקסית) וגם של התפילה היהודית מהסידור (במיוחד בשבתות ובחגי ישראל).

הערצה מיוחדת ניתנת בתפילה למרים הבתולה ,שלה מקדישים חברי הקהילה את עצמם באופן מלא לפי התורה הרוחנית של הקדוש הצרפתי לואי-מרי גריניון דה מונפור.

חיי התפילה של הקהילה מושרים גם מהמסורת הכרמליטית ובמיוחד מהתורה הרוחנית של הקדושה תרז מהעיר ליזיה שבצרפת: "בתוך הלב של הכנסייה, שהיא אמי, אני אהיה אהבה". את האהבה של אלוהים אבינו שאחים ואחיות חווים אותה בתפילה ובחיי ההתחברות בקהילה, הם מוסרים אותה למבקרים ולסובלים ולנזקקים.

 


פעילות הקהילה

פעילות הקהילה היא מגוונת למדי ותלויה בצרכי הכנסייה המקומית בכל ארץ וארץ, לדוגמה: עבודה חינוכית עם צעירים, כינוסי תפילה רבי משתתפים, יצור קלטות ותקליטורים של מוסיקה ליטורגית, הוצאה לאור ,אומנות, טיפול בחולים ובזקנים, עזרה למחוסרי בית, ארגון מסעות של עליה לרגל וכו'. הקהילה חיה הודות להשגחת האל היומיומית: מתרומות המבקרים, מעבודת ידיהם של אחים ואחיות, מפעילויות שונות, מהכנסת אורחים.

 


הקהילה בארץ

הקהילה נמצאת בישראל החל משנת 1975 , היא באה לכאן על מנת להתפלל למען ישראל ולעבוד למען הפיוס וההבנה ההדדית בין יהודים לנוצרים. החל משנת1993   קיבלה הקהילה מטעם הכנסייה הקתולית  אחריות על המקום הקדוש של אמאוס-ניקופוליס בצומת לטרון. הקהילה עוסקת כאן באחזקת האתר ,מקבלת צליינים ומבקרים וגם את הסטודנטים המועמדים לכמורה בתוך הקהילה, שבאים לכאן מחו"ל ללמוד יהדות, תנ''ך ולסייר בארץ. היופי של המקום והתרחקות מהערים הגדולות יוצרים אווירה של שקט והתבודדות ומאפשרים לשתף את הבאים מבחוץ בחוויית החיים הרוחניים של הקהילה.

 

אתר האינטרנט הבינלאומי של קהילת "בני האושר": www.beatitudes.org